Uudised

Energiakonverents: taastuvenergiast saab tavaline energia2016-11-16

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika ja ehituse asekantsler Ando Leppiman ütles meie büroo ja Äripäeva korraldataval Energiakonverentsil 2016, et ees on ajad, kui taastuvenergia muutub tavaliseks energiaks.

„Selles valdkonnas kaovad eelised, toetusskeemidest üritatakse lahti saada. See on ka õige lähenemine, sest praegu toetused pigem pidurdavad tehnoloogiate arengut. Kuna eksisteerivad toetused, minnakse pigem toetuse saamise peale, kui et mõeldakse, et kuidas saaks toota efektiivsemalt ja odavamalt,“ ütles Leppiman.  

Eesti võimalustena näeb Leppiman samuti ühe aspektina meie taastuvenergia ressursse. „Ei maksa alahinnata ka meie endi edulugusid ning asjaolu, et Eesti inimesed on innovatsioonile väga avatud. Taastuvenergia on kindlasti meie tulevik,“ sõnas ta.

Energiavaldkond asub praegu sõlmpunktis. „Küsimus on selles, milline on tuleviku energiatootmine ja just praegu on õige aeg seda teemat arutada,“ ütles Leppiman. „Märksõnad on tehnoloogianeutraalsus, innovatsioon ja taastuvad energiad.“ Suured küsimused on tema sõnul ELi vaates samad nagu Eestis. Arutletakse kui suurt tootmisvõimekust on vaja, kas peaks olema ELi ülene, regionaalne või riiklik vaade, kas saame loota naabritele peale või hoiame kogu tootmisvõimekuse endal, rääkis Leppiman. „Ka energia hinnaküsimus on tähtis – poliitikute huvi on see, et hind oleks võimalikult madal, kuid pikaajaliselt viib see investeeringute nappuseni ning see ei ole jätkusuutlik.“

Energiaküsimused on loomulikult olulisel kohal ka Eesti eesistumise ajal ja siin on meil Leppimani sõnul üht-teist positiivset ette näidata. „Pean silmas just elektrituru disaini ehk seda, kuidas turg toimib, kuidas on üles ehitatud IT-lahendused, andmete kogumine. See on suuresti selgroog kõikidele teistele teemadele,“ lisas ta.

Energiakonverents on tunnustatud valdkonna suursündmus, mis leiab aset juba 2010. aastast. Konverentsi eestvedajad ja korraldajad on advokaadibüroo GLIMSTEDT ja Äripäev.

 KONTAKT

Kai 1, Tallinn, Estonia